W ostatnich latach dość wyraźnie dostrzegalny jest popyt na meble z lat 60/70 ubiegłego wieku. W sieci znajduje się duża liczba portali internetowych z aukcjami przedmiotów odrestaurowanych z tego właśnie okresu. Okazuje się bowiem, że coraz więcej ludzi zainteresowanych jest kupnem mebli, nie prosto z salonu, a odrestaurowanych klasyków rodem ze zdjęć, jakie pokazywała nam nasza babcia.

Kultowe siedzisko

Szczególnym powodzeniem wśród wielbicieli odnowionych mebli cieszy sie projekt Józefa Chierowskiego, fotel 366. Pierwszy egzemplarz wykonano w Dolnośląskiej Fabryce Mebli w Świebodzicach w 1962 roku. Fotel produkowano przez kolejne 20 lat. Model 366 miał bardzo prosta konstrukcję, a jego design doskonale pasował do charakteru wyposażenia wnętrz w latach 60/70, przez co z roku na rok zyskiwał na popularności. Oczywiście lata mijały, zmieniały sie trendy w designie, fotel w końcu wyszedł z mody. Teraz model 366 przeżywa swoją drugą młodość. Ludzie coraz częściej pragną być w posiadaniu rzeczy vintage. Odnowiony mebel z lat PRL-u, może stać się stylowym dodatkiem, wzbogacającym charakter wnętrza.

Hobby i praca

Niewątpliwie projekt Józefa Chierowskiego wyróżnia się na tle innych projektów z lat 60/70. Również terazcieszy sie ogromną popularnością. Równie modna jak posiadanie fotela 366, jest samodzielna renowację starych, podniszczonych mebli. Obecnie wiele osób tylko i wyłącznie hobbystycznie zajmuje się odnawianiem mebli. Nazywamy ich pasjonatami oldschoolowego designu. Wyszukują okazji na targach staroci lub przemierzają miasto w poszukiwaniu pozostawionych na śmietnikach starych mebli. To zainteresowanie sprawia, że coraz więcej ludzi decyduje zająć się renowacją mebli nie pierwszej młodości zawodowo. Niejednokrotnie, początkowo tylko hobby, przeradza się w sposób na życie. Pasja i zamiłowanie w połączeniu z zaangażowaniem, daje przede wszystkim wielką satysfakcję, a często całkiem przyzwoite zarobki.

Jeżeli ktoś myśli o tym, aby zajmować się renowacją starych mebli na pełen etat, jest to całkiem niezły pomysł na biznes. Za granicą za meble w stylu retro można uzyskać wysoką kwotę. Biorąc pod uwagę, że w Polsce stare meble można pozyskać całkiem łatwo, za niewielką cenę lub nawet za darmo, jedynym kosztem będzie wtedy nasza tzw. “robocizna” oraz materiał na poszycie siedzeń czy lakiery do impregnacji drewnianych elementów. Warto zatem zaryzykować i rzucić się w wir poszukiwań perełek z lat 70.

Rób to co lubisz

W sieci natknąć się można na wiele blogów, serwisów mówiących o tym jak hobby może przeobrazić się w ciekawą, pełną wyzwań pracę. Osoby, opisujące swoje historie na blogach zgodnie twierdzą, że mają duże szczęście, że udało im się to osiągnąć.

Jednym z serwisów traktującym o renowacji mebli, a zwłaszcza tych z PRL-u, na które natknąłem się w sieci jest REBORN. Miejsce kultywowania dobrego smaku i wyszukanego wzornictwa. Zaletą serwisu jest niewątpliwie bardzo rozbudowana galeria zdjęć oraz ciekawe aranżacje wnętrz z wykorzystaniem odrestaurowanych mebli. W pracowni można również zaopatrzyć się w pufy i poduszki o ciekawym wzornictwie i żywej kolorystyce, wszystkie dodatki wykonane są oczywiście własnoręcznie przez projektantów. Pracownia REBORN działa w zgodzie z mottem „Stop recycling, start repairing”, wpisując się w obecny trend proekologiczny.

Swoją pracę związaną z renowacją mebli i poszukiwaniem nowych trendów postanowiła opisać także autorka bloga refre. Jak sama się wyjaśnia – zbiera, odnawia, przetwarza i projektuje meble. Jest prawdziwą pasjonatką, z uwielbieniem łączy oldschool z nowoczesnością. W przypadku bloga refre, należy wspomnieć o ciekawej inicjatywie autorki – otóż przy pracowni powstał showroom reset. Jest to miejsce gdzie projektanci i twórcy mogą przedstawiać swoje projekty.

Patrząc na aranżację wnętrz przez pryzmat tej mody, zauważyć można pewną prawidłowość. Obecnie nie jest ważne czy posiadamy, wytwarzamy, odnawiamy. Wszyscy pragniemy być modni, a odnawianie i posiadanie starych odrestaurowanych mebli właśnie takie się staje. Warto jednak spojrzeć na to z drugiej strony -naprawianie starych mebli to przede wszystkim świetny sposób na znalezienie sobie ciekawej pasji, która może z czasem przerodzić sie w coś więcej.

Data dodania: 14.08.2013